EMV noorte ja veteranide teateorienteerumises 03.06.2012
EMV n/v teade 3.06.2012 Rutu mäed (Ville Vinkel)
M14-16  M18-20  M35-40  M45-50  M55-60  M65+ 
N14-16  N18-20  N35-40  N45-50  N55+ 
Indeks

M14-16
1. 3100 .. 3200m 11 KP ; 2. 3100 .. 3200m 11 KP ; 3. 3100 .. 3200m 11 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 56  OK West                        West            EST 01:35.01 
      1 Märten Henrik Pais             00:41.52[  7]  
      2 Tomi-Andre Piirmets            00:29.15[  1]   01:11.07(  3)
      3 Veiko Vinkel                   00:23.54[  1]   01:35.01(  1)
 2. 46  OK Ilves III                   Ilves           EST 01:38.42 
      1 Kaarel Hendrik Zernant         00:40.12[  5]  
      2 Oliver Kütt                    00:30.50[  3]   01:11.02(  2)
      3 Rimmo Rõõm                     00:27.40[  4]   01:38.42(  2)
 3. 55  SRD                            SRD             EST 01:41.55 
      1 Kaarel Vesilind                00:40.13[  6]  
      2 Krister Aarna                  00:34.21[  5]   01:14.34(  5)
      3 Vadim Shved                    00:27.21[  3]   01:41.55(  3)
 4. 47  JOKA I                         JOKA            EST 01:44.34 
      1 Martin Sulg                    00:30.34[  1]  
      2 Rando Marrandi                 00:30.13[  2]   01:00.47(  1)
      3 Hans Mark Võsu                 00:43.47[  9]   01:44.34(  4)
 5. 57  Võru noored I                  Võru            EST 01:44.38 
      1 Ralf Sannikov                  00:32.03[  2]  
      2 Keven Mekk                     00:46.38[  9]   01:18.41(  7)
      3 Janek Piirisild                00:25.57[  2]   01:44.38(  5)
 6. 44  OK Ilves I                     Ilves           EST 01:45.13 
      1 Gregor Soodla                  00:38.00[  3]  
      2 Vootele Jagomägi               00:38.23[  7]   01:16.23(  6)
      3 Karl Martin Alnek              00:28.50[  5]   01:45.13(  6)
 7. 45  OK Ilves II                    Ilves           EST 01:53.31 
      1 Andres Rõõm                    00:39.48[  4]  
      2 Kristjan Pärn                  00:33.58[  4]   01:13.46(  4)
      3 Mihkel Sarap                   00:39.45[  8]   01:53.31(  7)
 8. 58  Võru noored II                 Võru            EST 01:56.57 
      1 Mihkel Parts                   00:44.42[ 10]  
      2 Lauri Pähn                     00:38.20[  6]   01:23.02(  8)
      3 Ingmar Bert Sabre              00:33.55[  6]   01:56.57(  8)
 9. 50  OK Põlva Kobras I              Kobras          EST 02:07.36 
      1 Villu Serv                     00:42.21[  8]  
      2 Siim Helmoja                   00:46.34[  8]   01:28.55(  9)
      3 Ander Adamson                  00:38.41[  7]   02:07.36(  9)
10. 52  OK Põlva Kobras III            Kobras          EST 03:22.45 
      1 Kevin Jaaska                   01:04.36[ 13]  
      2 Kristofer Pähklepa             00:53.17[ 11]   01:57.53( 11)
      3 Esko Vanahunt                  01:24.52[ 11]   03:22.45( 10)
    51  OK Põlva Kobras II             Kobras          EST Tühist   
      1 Ralf Hõim                      00:44.43[ 11]  
      2 Erik Bleive                    Vale KP         Tühist
      3 Kristo Sirk                    00:57.53[ 10]   Tühist
    48  JOKA II                        JOKA            EST Tühist   
      1 Tõnis Toom                     00:49.48[ 12]  
      2 Edgar Toimetaja                00:52.21[ 10]   01:42.09( 10)
      3 Joosep Kaasiku                 Vale KP         Tühist
    54  Rakvere                        Rakv            EST Tühist   
      1 Ragnar Rooba                   Vale KP        
      2 Sander Pritsik                 01:04.45[ 12]   Tühist
      3 Siim Turban                    Vale KP         Tühist
    53  Peko                           Peko            EST Tühist   
      1 Jaspar Jõesalu                 00:43.59[  9]  
      2 Karel-Sander Kljuzin           Vale KP         Tühist
      3 Mauno Kapten                   Vale KP         Tühist
    49  JOKA III                       JOKA            EST Tühist   
      1 Georg Paal                     Vale KP        
      2 Marcus Majorov                 Vale KP         Tühist
      3                                Ei start        Tühist
M18-20
1. 5800 m 19 KP ; 2. 5800 m 19 KP ; 3. 5800 m 19 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 2   OK Põlva Kobras                Kobras          EST 02:36.00 
      1 Oliver Jõgeva                  00:55.18[  3]  
      2 Taaniel Tooming                00:55.09[  2]   01:50.27(  1)
      3 Rene Post                      00:45.33[  2]   02:36.00(  1)
 2. 5   SRD                            SRD             EST 02:46.41 
      1 Deniss Shved                   01:14.22[  6]  
      2 Sergei Rjabõškin               00:47.17[  1]   02:01.39(  2)
      3 Aleksandr Shved                00:45.02[  1]   02:46.41(  2)
 3. 6   Võru noored I                  Võru            EST 02:59.42 
      1 Kevin Koskinen                 00:54.54[  2]  
      2 Anti Sõukand                   01:07.10[  3]   02:02.04(  3)
      3 Jüri Joonas                    00:57.38[  3]   02:59.42(  3)
 4. 7   Võru noored II                 Võru            EST 03:18.38 
      1 Tanel Papp                     00:59.09[  5]  
      2 Kaspar Karjus                  01:07.56[  4]   02:07.05(  4)
      3 Sander Lembra                  01:11.33[  4]   03:18.38(  4)
 5. 1   KEK RSK                        KEKRSK          EST 03:34.13 
      1 Uku-Laur Tali                  00:58.22[  4]  
      2 Heiki Rein Kiisler             01:12.30[  5]   02:10.52(  5)
      3 Aleksander Tali                01:23.21[  5]   03:34.13(  5)
    4   Rakvere                        Rakv            EST Tühist   
      1 Tõnis Laugesaar                00:51.38[  1]  
      2 Lauri Kukk                     Vale KP         Tühist
      3 Asso Kesaväli                  Ei start        Tühist
    3   Peko                           Peko            EST Ei start 
      1 Reigo Teervalt                 Ei start       
      2 Kristjan Linnus                Ei start        Ei start
      3 Mattis Jaama                   Ei start        Ei start
M35-40
1. 5800 m 19 KP ; 2. 5800 m 19 KP ; 3. 5800 m 19 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 31  Mercury                        Mercury         EST 02:49.06 
      1 Mati Korrol                    01:00.23[  5]  
      2 Danilo Piht                    00:53.35[  1]   01:53.58(  4)
      3 Margus Klementsov              00:55.08[  1]   02:49.06(  1)
 2. 33  SRD                            SRD             EST 02:49.07 
      1 Andrei Nikitin                 00:48.21[  1]  
      2 Sergei Shirokov                00:57.01[  2]   01:45.22(  1)
      3 Dmitri Shved                   01:03.45[  3]   02:49.07(  2)
 3. 32  Peko                           Peko            EST 02:56.04 
      1 Raul Kudre                     00:53.46[  3]  
      2 Rein Zaitsev                   00:58.59[  3]   01:52.45(  2)
      3 Randy Korb                     01:03.19[  2]   02:56.04(  3)
 4. 28  JOKA                           JOKA            EST 03:07.10 
      1 Margus Marrandi                00:49.46[  2]  
      2 Vallo Vaher                    01:03.28[  4]   01:53.14(  3)
      3 Paul Poopuu                    01:13.56[  5]   03:07.10(  4)
 5. 34  OK West                        West            EST 03:28.21 
      1 Raivo Reiman                   00:53.57[  4]  
      2 Erkki Penu                     01:19.57[  7]   02:13.54(  5)
      3 Toomas Teekel                  01:14.27[  6]   03:28.21(  5)
 6. 29  KEKRSK                         KEKRSK          EST 03:39.49 
      1 Taivo Tali                     01:13.43[  6]  
      2 Meelis Mälter                  01:13.07[  6]   02:26.50(  6)
      3 Mart Jakobson                  01:12.59[  4]   03:39.49(  6)
 7. 30  LSF PT                         LSF PT          EST 04:18.55 
      1 Kaupo Järve                    01:32.44[  7]  
      2 Erki Kriks                     01:11.15[  5]   02:43.59(  7)
      3 Rünno Sulg                     01:34.56[  7]   04:18.55(  7)
    91  Saue Tammed                    Tammed          EST Ei start 
      1 Tarvo Avaste                   Ei start       
      2 Alar Abram                     Ei start        Ei start
      3 Erkki Aadli                    Ei start        Ei start
M45-50
1. 5000 m 17 KP ; 2. 5000 m 17 KP ; 3. 5000 m 17 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 16  OK Ilves                       Ilves           EST 02:15.27 
      1 Priit Pääslane                 00:39.36[  1]  
      2 Indrek Ümarik                  00:47.36[  1]   01:27.12(  1)
      3 Tiit Tali                      00:48.15[  3]   02:15.27(  1)
 2. 17  JOKA                           JOKA            EST 02:20.22 
      1 Andres Minn                    00:46.21[  4]  
      2 Raul Laas                      00:51.52[  3]   01:38.13(  3)
      3 Tenno Alamaa                   00:42.09[  2]   02:20.22(  2)
 3. 27  Võru veteranid                 Võru            EST 02:29.58 
      1 Andy Karjus                    00:56.03[  8]  
      2 Leho Haldna                    00:53.40[  5]   01:49.43(  7)
      3 Sixten Sild                    00:40.15[  1]   02:29.58(  3)
 4. 19  KEKRSK                         KEKRSK          EST 02:37.44 
      1 Eduard Pukkonen                00:42.46[  2]  
      2 Mati Preitof                   00:54.38[  6]   01:37.24(  2)
      3 Maido Kaljur                   01:00.20[  7]   02:37.44(  4)
 5. 21  Koop I                         Koop            EST 02:39.00 
      1 Jaanus Reha                    00:52.08[  5]  
      2 Andrus Rämmann                 00:57.26[  7]   01:49.34(  6)
      3 Ando Post                      00:49.26[  4]   02:39.00(  5)
 6. 23  OK Orvand                      Orvand          EST 02:56.10 
      1 Rein Rooni                     00:46.17[  3]  
      2 Paul Aug                       00:52.13[  4]   01:38.30(  4)
      3 Ülo Viru                       01:17.40[  8]   02:56.10(  6)
 7. 26  Rakvere                        Rakv            EST 02:58.52 
      1 Aleksander Pritsik             00:57.28[  9]  
      2 Jaak Rohtsalu                  01:03.13[  9]   02:00.41(  8)
      3 Ants Turban                    00:58.11[  6]   02:58.52(  7)
 8. 20  OK Põlva Kobras                Kobras          EST 02:59.23 
      1 Pear Post                      00:57.30[ 10]  
      2 Kalle Ojasoo                   01:10.06[ 12]   02:07.36( 11)
      3 Raul Olesk                     00:51.47[  5]   02:59.23(  8)
 9. 25  Rae ROK                        Rae             EST 03:28.23 
      1 Ülo Timuska                    00:58.12[ 11]  
      2 Margus Esnar                   01:08.54[ 11]   02:07.06( 10)
      3 Rain Vellerind                 01:21.17[  9]   03:28.23(  9)
10. 18  Jõhvikas                       Jõhvikas        EST 03:28.28 
      1 Urmas Sulaoja                  00:52.11[  6]  
      2 Väino Aul                      01:08.33[ 10]   02:00.44(  9)
      3 Tiit Ploompuu                  01:27.44[ 10]   03:28.28( 10)
    24  Peko                           Peko            EST Tühist   
      1 Einar Raudkepp                 00:52.17[  7]  
      2 Toivo Toomas                   00:50.29[  2]   01:42.46(  5)
      3 Rein Toomas                    Vale KP         Tühist
    22  Mercury                        Mercury         EST Tühist   
      1 Priit Överus                   Vale KP        
      2 Urmas Laev                     01:02.33[  8]   Tühist
      3 Andres Talver                  Ei start        Tühist
M55-60
1. 4000 m 15 KP ; 2. 4000 m 15 KP ; 3. 4000 m 15 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 82  Ilves                          Ilves           EST 02:02.22 
      1 Avo Veermäe                    00:42.12[  3]  
      2 Arvo Kivikas                   00:42.38[  1]   01:24.50(  2)
      3 Udo Lüüs                       00:37.32[  1]   02:02.22(  1)
 2. 84  Kape                           Kape            EST 02:09.49 
      1 Kaljo Julge                    00:36.08[  1]  
      2 Heini Tammik                   00:47.34[  2]   01:23.42(  1)
      3 Tauno Kure                     00:46.07[  2]   02:09.49(  2)
 3. 86  OK Lehola                      Lehola          EST 02:22.14 
      1 Koit Paasma                    00:42.11[  2]  
      2 Riho Männi                     00:50.26[  3]   01:32.37(  3)
      3 Arne Sammel                    00:49.37[  3]   02:22.14(  3)
 4. 83  JOKA                           JOKA            EST 02:33.56 
      1 Aimur Raudsepp                 00:44.15[  5]  
      2 Kalju Toomas                   00:53.10[  5]   01:37.25(  5)
      3 Kalmer Keevend                 00:56.31[  4]   02:33.56(  4)
 5. 89  OK TON                         TON             EST 02:34.37 
      1 Rein Unt                       00:44.01[  4]  
      2 Kai Willadsen                  00:52.32[  4]   01:36.33(  4)
      3 Tiit Tatter                    00:58.04[  5]   02:34.37(  5)
 6. 90  OK West                        West            EST 02:50.36 
      1 Sulev Tuude                    00:46.35[  6]  
      2 Kalev Hunt                     00:58.57[  7]   01:45.32(  6)
      3 Mati Pilt                      01:05.04[  7]   02:50.36(  6)
 7. 88  TAOK                           TAOK            EST 03:39.48 
      1 Sulev Kuiv                     00:55.01[  8]  
      2 Ilmar Kirjanen                 00:53.21[  6]   01:48.22(  7)
      3 Peep Eomois                    01:51.26[  8]   03:39.48(  7)
    87  Rakvere                        Rakv            EST Tühist   
      1 Riho Kokk                      00:49.38[  7]  
      2 Enn Kuusik                     Vale KP         Tühist
      3 Rein Kriks                     00:59.07[  6]   Tühist
M65+
1. 3300 .. 3400m 13 KP ; 2. 3300 .. 3400m 13 KP ; 3. 3300 .. 3400m 13 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 39  Saue Tammed I                  Tammed          EST 01:59.18 
      1 Heino Allikberg                00:47.04[  4]  
      2 Jüri Püssim                    00:40.16[  1]   01:27.20(  2)
      3 Ülo Vainura                    00:31.58[  1]   01:59.18(  1)
 2. 42  OK West                        West            EST 02:02.00 
      1 Jüri Leesmäe                   00:43.34[  2]  
      2 Enn Aedna                      00:43.24[  3]   01:26.58(  1)
      3 Rafael Gordon                  00:35.02[  3]   02:02.00(  2)
 3. 41  OK TON                         TON             EST 02:11.24 
      1 Mati Poom                      00:46.59[  3]  
      2 Ants Tamm                      00:50.43[  5]   01:37.42(  4)
      3 Heikki Kyyrönen                00:33.42[  2]   02:11.24(  3)
 4. 37  KEK RSK väljaspool arvestust   KEKRSK          EST 02:45.58 
      1 Mihkel Mälter                  00:38.11[  1]  
      2 Jaan Orav                      00:53.40[  6]   01:31.51(  3)
      3 Aarne Mardiste                 01:14.07[  6]   02:45.58(  4)
 5. 36  Kape II                        Kape            EST 02:49.18 
      1 Arne Kivistik                  00:50.47[  6]  
      2 Rein Raid                      01:06.45[  7]   01:57.32(  5)
      3 Jaan Miljan                    00:51.46[  5]   02:49.18(  5)
 6. 38  Orion                          Orion           EST 04:35.47 
      1 Kalju Tilk                     00:48.58[  5]  
      2 Edgar Tammik                   01:18.49[  8]   02:07.47(  6)
      3 Feliks Kipper                  02:28.00[  7]   04:35.47(  6)
    35  Kape I                         Kape            EST Tühist   
      1 Mihhail Taivere                Vale KP        
      2 Endel Remmet                   Vale KP         Tühist
      3 Heino Mardiste                 00:42.40[  4]   Tühist
    40  Saue Tammed II                 Tammed          EST Tühist   
      1 Vello Krohn                    01:37.46[  7]  
      2 Tõnu Raid                      00:42.31[  2]   02:20.17(  7)
      3 Heino Heinloo                  Vale KP         Tühist
    43  Võru veteranid                 Võru            EST Tühist   
      1 Rudolf Mürk                    Vale KP        
      2 Ats Virumäe                    00:49.38[  4]   Tühist
      3 Georg Sooberg                  Ei start        Tühist
N14-16
1. 2700 m 10 KP ; 2. 2700 m 10 KP ; 3. 2700 m 10 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 60  Peko I                         Peko            EST 01:36.37 
      1 Kelli Marie Jaama              00:29.58[  2]  
      2 Kristel Kõivo                  00:35.49[  2]   01:05.47(  2)
      3 Doris Kudre                    00:30.50[  2]   01:36.37(  1)
 2. 59  OK Põlva Kobras I              Kobras          EST 01:57.33 
      1 Kelli Nurm                     00:41.05[  4]  
      2 Getter Matto                   00:46.36[  6]   01:27.41(  5)
      3 Kristel Sibul                  00:29.52[  1]   01:57.33(  2)
 3. 62  SRD                            SRD             EST 02:07.38 
      1 Kirke Timmusk                  00:42.34[  6]  
      2 Aleksandra Leesment            00:46.31[  5]   01:29.05(  6)
      3 Alina Kramarenko               00:38.33[  3]   02:07.38(  3)
 4. 63  OK West                        West            EST 02:14.13 
      1 Marie Anna Blehner             00:41.01[  3]  
      2 Kristin Viikmaa                00:41.10[  3]   01:22.11(  3)
      3 Aiki Vare                      00:52.02[  4]   02:14.13(  4)
    61  Rakvere                        Rakv            EST Katk     
      1 Epp Paalberg                   00:42.09[  5]  
      2 Kaisa Rooba                    00:43.25[  4]   01:25.34(  4)
      3 Kelly Vildek                   Ei start        Katk
    85  Võru noored                    Võru            EST Katk     
      1 Kristiina Himma                00:29.53[  1]  
      2 Silvia Luup                    00:35.30[  1]   01:05.23(  1)
      3                                Ei start        Katk
N18-20
1. 4400 .. 4500m 15 KP ; 2. 4400 .. 4500m 15 KP ; 3. 4400 .. 4500m 15 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 64  Võru noored                    Võru            EST 02:23.29 
      1 Kerstin Uiboupin               00:52.10[  3]  
      2 Marianne Haug                  00:46.46[  2]   01:38.56(  1)
      3 Laura Joonas                   00:44.33[  1]   02:23.29(  1)
 2. 12  Peko                           Peko            EST 02:30.16 
      1 Piret Pärnik                   00:58.17[  4]  
      2 Daisy Kudre                    00:44.59[  1]   01:43.16(  3)
      3 Kaisa Raudkepp                 00:47.00[  2]   02:30.16(  2)
 3. 9   OK Põlva Kobras I              Kobras          EST 02:33.13 
      1 Madli-Johanna Maidla           00:46.31[  1]  
      2 Linda Puusalu                  00:52.40[  3]   01:39.11(  2)
      3 Kristiine Aluvee               00:54.02[  4]   02:33.13(  3)
 4. 8   Kape                           Kape            EST 02:48.25 
      1 Maret Lind                     01:08.15[  8]  
      2 Marili Zimmermann              00:53.00[  4]   02:01.15(  6)
      3 Margret Zimmermann             00:47.10[  3]   02:48.25(  4)
 5. 13  Rakvere                        Rakv            EST 02:57.54 
      1 Teele Randman                  00:51.42[  2]  
      2 Marta Olvet                    01:04.54[  6]   01:56.36(  4)
      3 Jaana Olvet                    01:01.18[  5]   02:57.54(  5)
 6. 15  OK West                        West            EST 03:44.31 
      1 Siiri Rist                     01:02.57[  6]  
      2 Kristiina Vinkel               00:54.53[  5]   01:57.50(  5)
      3 Kerly Kodasma                  01:46.41[  6]   03:44.31(  6)
    10  OK Põlva Kobras II             Kobras          EST Katk     
      1 Marianne Möller                01:07.31[  7]  
      2 Lumileid Hälvin                01:20.20[  7]   02:27.51(  7)
      3 Kadri Aia                      Ei start        Katk
    14  SRD                            SRD             EST Katk     
      1 Kerda Timmusk                  00:58.35[  5]  
      2 Ksenija Shved                  01:41.39[  8]   02:40.14(  8)
      3                                Ei start        Katk
    11  OK Orvand                      Orvand          EST Tühist   
      1 Triinu Rooni                   Vale KP        
      2 Marelle Sulg                   Ei start        Tühist
      3 Marie Tammemäe                 Ei start        Tühist
N35-40
1. 4400 .. 4500m 15 KP ; 2. 4400 .. 4500m 15 KP ; 3. 4400 .. 4500m 15 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 65  Ilves                          Ilves           EST 02:24.42 
      1 Kristi Vassil                  00:42.55[  1]  
      2 Minija Pääslane                00:51.48[  2]   01:34.43(  1)
      3 Elo Saue                       00:49.59[  3]   02:24.42(  1)
 2. 69  OK TON                         TON             EST 02:29.44 
      1 Merike Paapson                 00:46.09[  2]  
      2 Triina-Britt Preden            00:50.33[  1]   01:36.42(  2)
      3 Signe Raidmets                 00:53.02[  4]   02:29.44(  2)
 3. 66  Kape                           Kape            EST 02:34.07 
      1 Elin Ilves                     00:56.49[  5]  
      2 Jana Kink                      00:58.34[  3]   01:55.23(  3)
      3 Merike Vanjuk                  00:38.44[  1]   02:34.07(  3)
 4. 67  OK Põlva Kobras                Kobras          EST 03:12.37 
      1 Saima Värton                   00:46.51[  3]  
      2 Reet Rosenberg                 01:37.38[  5]   02:24.29(  5)
      3 Maret Vaher                    00:48.08[  2]   03:12.37(  4)
 5. 70  Võru naised                    Võru            EST 03:56.01 
      1 Erika Joonas                   00:51.59[  4]  
      2 Heli Haug                      01:25.00[  4]   02:16.59(  4)
      3 Kadri Parts                    01:39.02[  6]   03:56.01(  5)
 6. 68  SRD                            SRD             EST 04:15.53 
      1 Niina Karnit                   01:03.22[  6]  
      2 Leena Leesment                 01:52.10[  6]   02:55.32(  6)
      3 Ella Shved                     01:20.21[  5]   04:15.53(  6)
N45-50
1. 3300 .. 3400m 13 KP ; 2. 3300 .. 3400m 13 KP ; 3. 3300 .. 3400m 13 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 77  Võru naised                    Võru            EST 01:52.57 
      1 Airi Alnek                     00:32.20[  3]  
      2 Kaie Konsap                    00:39.56[  1]   01:12.16(  1)
      3 Sarmite Sild                   00:40.41[  1]   01:52.57(  1)
 2. 72  JOKA                           JOKA            EST 01:55.38 
      1 Kersti Ehala                   00:32.16[  2]  
      2 Siiri Poopuu                   00:40.52[  3]   01:13.08(  2)
      3 Rita Ojala                     00:42.30[  2]   01:55.38(  2)
 3. 75  Mercury                        Mercury         EST 02:00.43 
      1 Riina Laev                     00:32.26[  4]  
      2 Aari Talver                    00:40.51[  2]   01:13.17(  3)
      3 Rutti Räbovoitra               00:47.26[  5]   02:00.43(  3)
 4. 73  KEKRSK                         KEKRSK          EST 02:12.04 
      1 Marje Viirmann                 00:30.30[  1]  
      2 Inger Jalakas                  00:57.22[  7]   01:27.52(  4)
      3 Gea Rennel                     00:44.12[  4]   02:12.04(  4)
 5. 74  OK Põlva Kobras                Kobras          EST 02:15.07 
      1 Marje Tobreluts                00:39.55[  5]  
      2 Aili Laanjõe                   00:52.31[  4]   01:32.26(  5)
      3 Reet Johanson                  00:42.41[  3]   02:15.07(  5)
 6. 76  OK Orvand                      Orvand          EST 02:34.59 
      1 Eha Tolm                       00:54.55[  6]  
      2 Ene Sulg                       00:52.31[  4]   01:47.26(  6)
      3 Ilme Roosi                     00:47.33[  6]   02:34.59(  6)
 7. 71  Ilves 1                        Ilves           EST 02:46.57 
      1 Vaike Tomann                   00:56.00[  7]  
      2 Leili Prans                    00:56.51[  6]   01:52.51(  7)
      3 Juta Ainelo                    00:54.06[  7]   02:46.57(  7)
N55+
1. 2600 .. 2700m 10 KP ; 2. 2600 .. 2700m 10 KP ; 3. 2600 .. 2700m 10 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 80  KEKRSK                         KEKRSK          EST 01:57.34 
      1 Kersti Mardiste                00:34.21[  2]  
      2 Helge Valdek                   00:47.37[  1]   01:21.58(  2)
      3 Tiina Talisoo                  00:35.36[  1]   01:57.34(  1)
 2. 81  Saue Tammed                    Tammed          EST 02:12.41 
      1 Hille Tasa                     00:34.11[  1]  
      2 Maire Raid                     00:47.45[  2]   01:21.56(  1)
      3 Virve Orav                     00:50.45[  4]   02:12.41(  2)
 3. 78  Ilves 1                        Ilves           EST 02:28.06 
      1 Maie Abram                     00:43.36[  4]  
      2 Ilona Vanaveski                00:56.36[  3]   01:40.12(  3)
      3 Kaie Kivila                    00:47.54[  2]   02:28.06(  3)
 4. 79  Ilves 2                        Ilves           EST 02:41.22 
      1 Tiiu Kaasik                    00:38.32[  3]  
      2 Epp Kroon                      01:14.45[  4]   01:53.17(  4)
      3 Riina Kivikas                  00:48.05[  3]   02:41.22(  4)
OK West
Relay Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2008-2012, www.tak-soft.com