Mis on orienteerumine?

Mis on orienteerumine?

Orienteerumine on spordiala/liikumisharrastus, kus võistleja/harrastaja läbib kaardi ja kompassi abil maastikule paigutatud kontrollpunktid .  Kaardile on kontrollpunkt märgitud ringiga ning ringi keskpunkt näitab KP asukohta.  Asukoha täpsustamiseks on kaardile trükitud legend , kus kirjeldatakse sümbolites täpsemalt KP asukohta (näiteks: idapoolne sooke; teede rist; kivi 2m vms).  Igal kontrollpunktil on tunnusnumber ja orienteeruja peab tegema märke õiges kaardile kantud KPs.
Tänapäeval kasutatakse märke tegemiseks elektroonilist märkesüsteemi, Eestis on kasutusel SPORTident märkesüsteem.

Mida on vaja orienteerumiseks?

Harrastaja võib kasutada jooksmiseks sobilikku riietust, mis oleks vetthülgav ega jääks okstesse kinni. Jalanõud võiksid olla sobivad maastikul liikumiseks. Navigeerimise lihtsustamiseks võib kasutada kompassi (plaadi või pöidlakompass). Märgete tegemiseks ja ajavõtuks kasutatakse spetsiaalset näpu otsa käivat kiipi – SPORTident kaarti (SI-kaarti/SI-pulk).  SI-kaarti saab rentida või soetada endale isiklik korraldajalt.

Kus saab orienteeruda?

Üle Eesti toimuvad orienteerumispäevakud, mis tavaliselt toimuvad mingil kindla nädalapäeva õhtul.  Päevakutel pakutakse erineva tasemega radu igale eale ja tasemele. Päevakutel osalemiseks ei ole vaja eelregistreeruda, piisab kui minna väljakuulutatud ajavahemikuks kohale ja kohapeal tasuda osavõtutasu.
Tulemuse saamiseks kasutatakse üle Eesti ühtset koodisüsteemi – Eesti Orienteerumisliidu koodi. EOLi koodi saab registreerida päevaku korraldaja juures või tellida EOLi koduleheküljelt.
Päevakute kalenderplaan, kodukord ja info on leitav RMK Eestimaa orienteerumispäevakute kodulehelt. Nädalavahetustel toimuvad suuremad võistlused, mis on leitavad EOLi kalenderplaanis.